IT COSTS TOO MUCH!
You know, Tubularsock finds all the debates over “How Are We Going To Pay For It” such an odd concept.
“Money” is just a concept, an idea out there in the space. IT IS MADE UP!
At one time “they” attempted to tag money to some physical reality like GOLD.
And GOLD too is just a physical concept due to agreement …… really, in truth it is worthless. UNLESS you agree it has value and then BY AGREEMENT it has value.
Now Tubularsock has always valued potato chips, no really. Potato Chips have value.
And as a means of value there is a problem with potato chips because in Tubularsock’s case, once Tubularsock has eaten the potato chips, well you can see why others chose GOLD.
OH my, Tubularsock digresses.
Well when people speak about Medicare For All or The Green New Deal or even Welfare for the poor the chorus is “WE DON’T HAVE THE MONEY”.
“HOW CAN WE GET THE MONEY?” “WHO’S GOING TO PAY FOR THAT?”
Well it is just a matter of priorities, we just have to change the agreement.
For example, back in 2013 TIME MAGAZINE did a study of cost-per-flight-hour data for U.S. military aircraft.
Now it is 2019 so you can be positive that the cost reflection is way, way, way, way higher now. In fact, you can count on it.
But somehow we can afford these costs. Now why is that? And then, if we shifted these costs to helping the poor and healthcare and the environment then how could it cost any more than we are spending right now.
You see the money is already being spent and we have it to spend so let’s not spend it on what we are already spending it on and rather on what we really need!
So check this out:
To fly Air Force One (The President’s “ride”) it costs $161,591.00 a FLIGHT-HOUR! That is not the cost of the on the ground costs this cost is the cost while it is in the air!
The President’s Huey Helicopter (This is the President “chopped-ride”) cost $13,634.00 a FLIGHT-HOUR!
Would you like to add up OrangeTweets hours on these two aircraft to just deliver his orange-fat body to Mar-a-Lago for golf! And this is for 2017 IN Flight Cost.
The cost of on ground expenses for the Secret Service and Coast Guard protection and staff costs are not reflected in these costs.
Well, 6 million 6 hundred thousand dollars for IN FLIGHT COST only and this is JUST FOR Mar-a-Lago trips!

Melania & OrangeTweet with the Secretary Of The Deplorables, Tubularsock deplaning THE Mar-A-Lago Express …………. FOUR!
Now the difficulty of exacting these figures is a challenge because many sources use different base lines depending on what agenda they are trying to push. And “in flight hour cost” are always rising so good luck on keeping up.
And this is not just an OrangeTweet issue. Obummer spent $96.9 million on travel during his 8 years of his Presidency but presently OrangeTweet is running about a half of million A MONTH more and that is JUST THE COST OF AIRFARE!
However, picky, picky, picky. The point is not that the President wastes money traveling BUT that money could be spent far better for citizens needs.

But why stop there?
The Global Hawk Drone cost $49,089.00 (2013 rate) a flight hour …… remember that is just while it is in the air. EVERY HOUR IN THE AIR.
Oh and it can surpass 30 hours in a single flight. Which means that for that one flight the cost is $1 million, 472 thousand, 670 dollars.
But there must be a cost to build this thing, right?
Yep!
The “fly away cost” from the factory of a Global Hawk Drone was in $10,000,000.00 in 1994 BUT by 2013 the price became $69,900,000.00 each and then went to $131,400,000.00 each! (that is MILLION )
This price hike is known as a COST OVERRUN to some but to others, Tubularsock included, it is massive CORPORATE WELFARE and it happens all the time.
Seems no one notices except when some homeless man cheats with his food stamps!
And then we have a Congressional Investigation on this cheating of the system.
And we do this all with righteous indignation!
But corporate welfare to Northrop Grumman is just business as usual.
The Global Hawk Drone is the type that Iran just shot down after it crossed into their air space. Oh well, $131 million. WE CAN AFFORD ANOTHER ONE, right? It’s just the cost of doing business!
But the beat goes on:



Remember the per flight hour is the time the plane is in the air and has nothing to do with the cost of maintenance or the incredible price tag and COST OVERRUNS of each of these and many others of the thousands of planes that the USAF fly EVERYDAY!
And as Tubularsock is writing this, OrangeFuck is planning his Military Bull Shit Offensive for the 4th of July and the outrageous costs that will be wasted and then to hear, WE CAN’T AFFORD FREE EDUCATION FOR ALL —– HORSE SHIT!
No, it is priorities NOT money that is the issue.
But here is the critical part, this is not a Democrap vs. Republican’t issue!
THIS IS A TRANSITIONAL ISSUE!
What kind of world do you want to live in?
And YOU decide!
When you step outside of your door every morning, YOU choose what you meet.
Don’t think so ………….. try it and pay attention!
Don’t fear ………. Tubularsock will turn back to cynicism tomorrow, promise!
